kolmapäev, 7. september 2016

Katrè inspireeriv lugu



Katrè Eesmaa (27) leidis oma tee veidi aega pärast poja sündi. Enne lapseootele jäämist töötas Katrè tegevjuhi assistendina firmas, mis importis Itaalia toiduaineid. Töö oli huvitav, kuid väga stressirohke ja koormus oli suur. Juba siis tundis Katrè, et nii pole päris õige, kuid head lahendust ta ka ei teadnud. „Lapseootele jäämine ja lapse sünd tulid minu ellu väga õigel ajal,” jutustab Katrè.

Poja esimesel eluaastal pühendas Katrè ennast täielikult lapsele. „See sobis mulle ja nautisin neid hetki, kui laps magas ja ma ei teinud mitte midagi,” räägib Katrè. Kui laps sai üheaastaseks, toimus Katrè erialases valdkonnas murrang. „Hakkasin uuesti joonistama ja mul avanes justkui „kolmas silm”. Joonistamine meeldis mulle nii väga. Teadsin ühel hetkel täpselt, mida hakkan edasi tegema,” meenutab ta.

Katrèl on väikesest peale olnud loomulik kunstianne. Ka tema kõrgharidus on kunstivaldkonnas – ta on lõpetanud sisearhitekti eriala. Kuigi erialast tööd ei ole Katrè teinud, tunneb ta siiski, et õpingud olid tema jaoks väga vajalikud ja ta ei kahetse, et just selle eriala valis.

Mida siis Katrè praegu teeb?


Mul on praegu loov töö ‒ graafiline disain ja illustratsioonid. Teen kujundustöid, ettevõtete logosid, loon identiteeti,” räägib Katrè õhinaga. Katrè pidi selleks looma ka oma osaühingu. Kuigi joonistama hakkamine läks Katrè jaoks libedalt, võttis ettevõtte loomine ja selle põhiliste toimimisviiside tundmaõppimine alguses aega. „Istusin internetis ja lugesin selle kohta, kuidas oma ettevõtet luua, kuidas raamatupidamist korraldada jms,” jutustab Katrè. Siiski läks kõik libedalt ja praeguseks on Katrél juba aasta toimiv ettevõtte.

Minu suureks tugisambaks on abikaasa, kes julgustab ja annab mulle võimaluse olla lapsega kodune ka peale emapalga lõppu ning luua endale klientuur ja stabiilne sissetulek,” märgib Katrè tänulikult. Ta lisab, et ettevõtte esimesel aastal pole mõtet suuri kasuminumbreid oodata, kasvamine ja arenemine võtab aega. „Olen siiski rahul ja õnnelik. Ma usun tõsimeeli, et kui naine on õnnelik, siis on ka mees õnnelik ja laps õnnelik ning hindan väga seda võimalust, mis mul on – võimalus pühenduda lapsele ja samal ajal tegeleda oma hobiga ehk joonistamisega ning sellega ka sissetulekut teenida,” märgib Katrè.

Mis aitas Katrèl südamelähedase kutseni jõuda?

Mind aitas aeg, mil olin lapsega kodune ja oli palju aega mõelda,” meenutab Katrè. Ta lisab, et tema arvates on värsketel emadel lapsega kodus olemise periood kõige parem aeg, et oma elus midagi muuta ja mingis valdkonnas otsast alustada.

Palju on neid emasid, kes ei taha vanale ametikohale tagasi minna. Katrè usub, et inimesed oskavad väga palju, nende sees on väga palju, aga nad ei proovi. „Nad tahavad, et asjad tuleksid kergelt ja võib olla vanale ametikohale tagasiminek ongi kergem tee, kuid kas inimesed on seal ka õnnelikud? Minu meelest on kõige tähtsam, et inimene oleks õnnelik,” lisab ta.

Katrè muutunud väärtushinnangud on teda samuti palju aidanud. „Ma olen õppinud väärtustama väikesi asju. Hakkama võib saada palju vähemaga ja kulutama ei pea üldse palju. Lapse ja joonistamise kõrvalt mul polegi näiteks aega käia kaubanduskeskustes raha kulutamas,” märgib Katrè lõbusalt. Samuti lisab ta, et uue asjaga alustamisel peab olema valmis ennast mõneti ohverdama ja mingitest asjadest loobuma. „Kas või magamata öödest,” ütleb ta naerdes.

Laps ja pere on Katrèl esikohal. „Peale lapse sündi tahtsin lapse jaoks võimalikult palju olemas olla. Seepärast ei tulnud kõne allagi, et laps läheb peale minu emapalga lõppemist lasteaeda ja mina tööle, otsisin muid võimalusi,” jutustab Katrè. Nüüd on Katrè oma elukorraldusega väga rahul. „Kaheaastane poeg on minuga kodus, tööd teen õhtuti, kui mees jõuab koju, ja päeval, kui laps magab. Kui laps on üleval ja oleme kahekesi, siis pühendun täielikult temale. Nädalavahetustel on pereaeg ja mõnikord õhtuti jätan ka töö tegemata ning lähen mehe ja lapse seltsi,” kirjeldab Katre uut ajakasutust.

Mida Katrè soovitab inimestele, kes tahavad leida oma elus uut väljundit?

Katrè arvates on inimesele eneseleidmise aeg väga tähtis. „Isegi kui sa oled sassis nagu kapsad ja mulgipuder, kui eemaldud tavapärasest olukorrast, siis tulevad uued mõtted ja lahendused,” räägib ta. Siinkohal ta märgib, et lastega kodus olevatel emadel ongi elumuutust lihtsam teha kui kontoritoolil istujal. „Tööl käies ei teki aega, et lihtsalt mõelda ja tunnetada,” lisab ta.

On inimese enda valik, kas ta elab etteantud reeglite järgi või loob oma elu ise. Tänapäeval on nii palju võimalusi ümberringi. Ma usun siiralt, et igaühe õnn on ikka enda teha,” räägib Katrè ja lisab, et kuigi öeldakse, et inimesed ei muutu, siis tema kogemus näitab, et muutuvad küll.

Katrè 4 soovitust, et leida südamelähedane väljund:

* Katseta ja proovi. Mis iganes sul pähe tuleb, võta kätte ja proovi järele. Kui ei õnnestu või tundub, et pole sinu jaoks, siis ära heida meelt ja proovi järgmist asja.
* Vaata raamidest väljapoole. Ära karda, ära anna hirmudele alla. Jällegi ‒ proovi! Näiteks mina olen väga vastuoluline inimene, ühelt poolt olen süsteemne ja kõik peab kindlalt paigas olema ning teisalt olen loov ja kunstihingega. Nii et ära piirdu oma ametipositsiooni või diplomiga või endale teadatuntud iseloomuomadustega – sinus võib palju rohkem peidus olla, kui sa siiani oled osanud arvata.
* Kui sa millestki unistad, siis püüdle selle poole, kas või samm-sammult, aga liigu võetud suunas.
* Ületamatuid raskusi ei ole, kõik on mõtlemises kinni. Alati on lahendus ja tihti on neid isegi mitu.

Lõpetuseks toob Katrè tähendusliku metafoori väikelaste mängust: kui oled ümmargune klots ja pead ruudukujulisest august sisse minema, ent samal ajal on kõrval ka ümmargune auk, siis miks sa ei lähe ümmargusest august?

Katrè tegemistega saad ennast kurssi viia:

Tekst: Natalja Tšerepanova
Fotod ja graafika: : Katrè veebileht, FB, erakogu



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar